ВАСИЛИЦА
Влязохме с тарамбука и излязохме с хоро.
Така започна и така завърши нашата среща в централата на СБУ – КНСБ в София – с ритъм, усмивки и истинска човешка близост.
Учениците от ОУ „Васил Левски“ – с. Караджово бяха посрещнати с топлина и уважение.
Г-жа Янка Такева отдели лично внимание на всяко дете – разговаря с тях, подаде ръка, усети ги.
А когато от баницата с късмети изтегли „Здраве“ – с мисъл на Петър Дънов, сякаш самият празник прошепна своето послание:
„Здравето на човека зависи от силата на неговия дух, от добротата на неговата душа, от светлината на неговия ум и от мекотата на неговото сърце.“
След разказа за обичая Василица зазвуча тарамбуката – Галин представи инструмента, а след това всички се хванахме на импровизирано хоро – радостно, живо и истинско.
Поднесохме подаръци, изработени от нашите ученици:
– пано от природни материали, създадено от Гергана Койчева (5. клас) в клуб „Шарена магия“ с ръководител Наталия Куценко;
– брой от списание „Краезнание“, изработен от групата по „Фолклор на етносите – ромски фолклор“ с ръководител Мая Здравкова, които представиха и самия обичай;
– и календар на училището – като знак за пътя, който вървим.
Споделяме и снимка от първата Василица, организирана от Център „Амалипе“ през 2009 г. –
тогава Бойчо Кочев е първият сурвакар, а днес – учител по природни науки, образователен медиатор и отново част от празника. Един кръг, който се затваря красиво.
Днес в София не просто гостувахме.
Днес занесохме дух, традиция, памет и бъдеще.
И си тръгнахме с още повече вяра, че когато децата носят културата си с гордост, светът става по-добро място.




















