ПРОЕКТ „УЧИЛИЩА ЗА ПРИМЕР“ 2020 - 2022 година
Екипите на 26 училища от цялата страна ще се включат в първия випуск на новата програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.
Програмата е двугодишна и ще подкрепя училищата да разработват и прилагат устойчиви и ефективни практики за преподаване и управление на училището, които допринасят за успеха на всеки ученик. Пилотното издание на програмата започна в понеделник, 24 август, с двуседмично обучение на лидерските екипи на училищата.
ПРОГРАМА
Програма „Училища за пример“ е двугодишна и се състои от две неразделни части:
https://zaednovchas.bg/model-schools/
ПРОЕКТ „ВСЕКИ УЧЕНИК ЩЕ БЪДЕ ОТЛИЧНИК“ – 2020-2022
Проект „Всеки ученик ще бъде отличник” е двугодишна програма, подкрепена от Тръст за социална алтернатива. Проектните дейности са насочени към превенция на отпадането и задържане на ромските деца в училище, увеличаване на броя на реинтегрираните / записаните отново в училище деца, увеличаване на броя на възрастните роми, включени във форми на учене през целия живот, чувствително увеличаване на процента на ромските младежи, които продължават своето образование в средни училища/ гимназии.
Проектът надгражда богатия опит на Център Амалипе по въвеждане на СИП „Фолклор на еносите – ромски фолклор” и Програмата за намаляване отпадането на ромските деца от училище, която бе изпълнявана в рамките на 5 години в 170 училища от цяла България. Около 40 000 деца (от които 20 000 ромски деца) от 1ви до 8ми клас в 150-170 училища през първата година и 210 - 270 училища през втората година ще са основната целевата група на проекта, отделно техните родители и близки, както и по-широката общност.
Проектът е насочен към постигането на следните основни цели:
Проект „Всеки ученик ще бъде отличник” ще продължи да доразвива и прилага Образователния модел „Включващо интеркултурно образование”, който се базира на:
Проектът предвижда също така дейности за формиране на благоприятна обществена среда и промяна на общественото мнение с цел подкрепа за качественото образование и образователната интеграция на ромските деца. Ще бъдат организирани извънкласни и извънучилищни инициативи за повишаване на интереса и активността в училища (напр. Зелени училища, Детския ромски фестивал „Отворено сърце”). Ще бъдат отпечатани и разпространени множество нови материали в сферата на интеркултурното образование, както и наръчници с цел подобряване работата на родителските клубове и училищните парламенти.
Тръст за социална алтернатива (ТСА) е неправителствена организация, чиято мисия е да се прекъсне порочния кръг на бедността чрез насърчаване на възможности, които помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. ТСА подкрепя програми, които със своите почтеност, потенциал за разрастване и прозрачност спомагат за подобряване благосъстоянието на най-бедните хора в България, със специален фокус върху ромите.
Брошура на проекта може да изтеглите от тук.
За повече информация: www.romaeducation.com